ZLLS500TA
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
ZLLS500TA
Mfr.Part # : ZLLS500TA
Manufacturer : Diodes Incorporated
Description : DIODE SCHOTTKY 40V 700MA SOT23-3
Stock : 4682
Product Category : Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F : 16pF @ 30V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) : 700mA
Current - Reverse Leakage @ Vr : 10 µA @ 30 V
Diode Type : Schottky
Mounting Type : Surface Mount
Operating Temperature - Junction : 150°C (Max)
Package / Case : TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Product Status : Active
Reverse Recovery Time (trr) : 3 ns
Speed : Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package : SOT-23-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) : 40 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If : 530 mV @ 500 mA