EEF-LL0G101R
  • 1
Mega Source # : MEGA-EEF-LL0G101R
Manufacturer : Panasonic
Packaging : Cut Tape (CT)
Description : CAP ALUM POLY 100UF 20% 4V SMD
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage - Rated : 4V
Type : Polymer
Tolerance : ±20%
Surface Mount Land Size : 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Size / Dimension : 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Series : SP-Cap LL
Package / Case : 2917 (7343 Metric)
Other Names : PCE4327CT
Operating Temperature : -40°C ~ 105°C
Mounting Type : Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 3 (168 Hours)
Lifetime @ Temp. : 1000 Hrs @ 105°C
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.075" (1.90mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) : 18 mOhm
Detailed Description : 100µF 4V Aluminum Polymer Capacitor 2917 (7343 Metric) 18 mOhm 1000 Hrs @ 105°C
Capacitance : 100µF