16SVP39M
  • 1
Mega Source # : MEGA-16SVP39M
Manufacturer : Panasonic
Packaging : Original-Reel®
Description : CAP ALUM POLY 39UF 20% 16V SMD
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage - Rated : 16V
Type : Polymer
Tolerance : ±20%
Surface Mount Land Size : 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Size / Dimension : 0.248" Dia (6.30mm)
Series : OS-CON™, SVP
Ripple Current @ Low Frequency : 81mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency : 1.62A @ 100kHz
Package / Case : Radial, Can - SMD
Other Names : P16464DKR
Operating Temperature : -55°C ~ 105°C
Mounting Type : Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 9 Weeks
Lifetime @ Temp. : 2000 Hrs @ 105°C
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.236" (6.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) : 50 mOhm
Detailed Description : 39µF 16V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can - SMD 50 mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance : 39µF